شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
06 October 2015
پس از سی‌ و‌ چهار سال

«حسنی امام جمعه ارومیه دیگر خطبه نمی‌خواند»

۱۳۹۲ دی ۲۳

خبر / رادیو کوچه

آیت‌اله علی اکبر قریشی نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری با تایید خبر تغییر امام جمعه ارومیه گفت: امام جمعه ارومیه به علت کهولت سن تغییر پیدا کرده و حجت‌الاسلام مهدی قریشی به عنوان امام جمعه ارومیه انتخاب شده است.

خبرگزاری «مهر» روز دوشنبه بیست و سوم دی‌ماه گزارش داد، نماینده آذربایجان غربی در مجلس خبرگان در گفت‌وگو با این خبرگزاری گفته است: «این تغییر در پی کهولت سن حجت الاسلام غلام‌رضا حسنی صورت می گیرد و قرار است جمعه هفته جاری طی مراسمی با حضور حجت الاسلام محمدی گلپایگانی در آیین نماز جمعه ارومیه حجت الاسلام سید مهدی قریشی به عنوان امام جمعه جدید ارومیه معرفی شود.»

حجت‌الاسلام «سید مهدی قریشی» فرزند آیت‌اله «علی اکبر قریشی»، نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری است.

حجت‌الاسلام «غلام‌رضا حسنی»، به گفته خودش از ۱۸ سالگی تا زمان انقلاب (و چند سال پس از آن) همیشه اسلحه گرم به همراه داشته و به مبارزه مسلحانه با نظام پهلوی اعتقاد داشت. او در ماه‌های پایانی حکومت پهلوی هم از عوامل موثر در بسیج مردم علیه حکومت بود. «جمشید حق‌گو» استاندار وقت آذربایجان غربی نقل می‌کند که «حسنی یک‌روز در بالای منبر به طور غافل‌گیرانه یک کلاشینکف از زیر عبای خود در می‌آورد و می‌گوید مردم این یک تفنگ است و نوک مگسک قلب شاه! مردم با دیدن این صحنه به هیجان در می‌آیند و از آن تاریخ مردم ارومیه به سرعت مسلح می‌شوند.»

hasani

او در اوایل انقلاب محل اقامت «رشید حسنی» پسرش که از اعضای فدائیان خلق بود را به کمیته انقلاب اطلاع داد. «رشید حسنی» پس از محاکمه اعدام شد.

بسیاری «حسنی» را متهم اصلی در واقعه قارنا در ۱۱ شهریور ۱۳۵۸ می‌دانند. در این واقعه ۶۸ نفر از اهالی کرد روستای قارنا درشهرستان نقده قتل‌عام شدند.

«حسنی» مدعی است که برخلاف گروه بسیاری از روحانی‌های شیعه، معاش و رزق خود را از فعالیت غیر مذهبی (کشاورزی) کسب می‌کند.

شهرت او بیش‌تر به خاطر ایراد خطبه‌های نماز جمعه ارومیه ‌است. ساختار کلام و بیان عامیانه عقاید در کنار طرح نکاتی خاص و عجیب و گاه تندروی‌های اسلامی، باعث شده که کلام‌های او در بین بسیاری از مردم به عنوان طنز معروف باشد و از جانب بسیاری مسخره تلقی شود.

بعضی معتقدند که ریشه این قضیه به گروه‌های سیاسی مخالف اندیشه‌های او که سخنانش را به شکل گسترده و به عنوان طنز در روزنامه «صبح امروز» به مدیریت سعید حجاریان منتشر می‌کردند بوده‌ است.

شایان ذکر است که کتاب مجموعه خطبه‌های نماز جمعه او پرفروش بوده‌ است و بارها تجدید چاپ شده‌ است.

در ۱۴ فروردین ۱۳۹۰ و در جلسه اعضای هیات دولت ایران، حسنی «نشان درجه یک شجاعت» را از «محمود احمدی‌نژاد» دریافت کرد. به گفته وب‌گاه «فارس»، این نشان به‌خاطر سوابق مبارزاتی «حسنی» پیش از انقلاب ۵۷، مبارزه با مخالفان کرد ایران در سال‌های نخست پس از پیروزی انقلاب و حضور در جنگ ایران و عراق به او داده شده‌ است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,