شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
14 October 2015
در ده سال گذشته در ایران،

«بررسی نموداری درصد رشد و کاهش قیمت ارز»

۱۳۹۰ دی ۱۴

اشکان منفرد / رادیو کوچه

این روزها بازار خرید و فروش ارز در ایران روزهای نگران‌کننده و سرنوشت‌سازی را سپری می‌کند. برخی می‌گویند افزایش قیمت ارز و به خصوص دلار امریکا، تنها یک رشد قیمت مصنوعی حاصل از سیاست اقتصادی دولت برای تامین بودجه هدف‌مندی یارانه‌ها است. برخی بر این باور هستند که نظام بانکی ایران با افزایش نرخ ارز سعی در انحصاری کردن فروش آن را دارد. بهمنی مدیرعامل بانک مرکزی در خرداد ماه امثال خبر از افزاش 12 درصدی قیمت ارز (دلار) در بازار را داده بود. اما امروز دوشنبه 12 دی 1390 قیمت دلار در بازار آزاد به مرز 1800 تومان رسید تا بی‌سابقه‌ترین قیمت ارز در تاریخ ایران رکوردی تازه را به ثبت برساند تا وعده افزایش 12 درصدی با رشد 28 درصدی جای خود را عوض کند. اما سیاست پشت پرده افزایش قیمت ارز هر چه که باشد، اقتصاد روز جامعه را به شدت متاثر کرده است.

جهش ملخی قیمت ارز در بازار ایران که از یک ماه گذشته آغاز شده است، سیاست بانکی ایران تنها به مدت یک هفته توانست قیمت دلار را در مرز فروش آزاد 1600 تومان و عرضه دولتی با نرخ 1530 تومان نگاه دارد. این سکون قیمت تنها دو روز بعد از آغاز سال نو میلادی و امضاء باراک اوباما در پای برگه تحریم بانک مرکزی ایران، فعالیت خود را از سر گرفت تا امروز تیتر تمامی خبرگزاری های داخلی و رسانه‌ها، قیمت 1800 تومانی دلار در بازار ایران باشد.

کارشناسان اقتصادی می‌گویند: «تحریم بانک مرکزی به منزله تحریم خرید نفت و گاز ایران است. ایران می‌گوید توانسته است تحریم‌ها را دور بزند. اتحادیه اروپا، ایران را تهدید به عدم خرید نفت از این کشور می کند. ایران سیاست تهدید در برابر تهدید را پیش می‌گیرد و بستن تنگه هرمز را پاسخ تحریم نفت ایران می‌دهد. در این میانه هم بازار ایران در شعله‌های گرانی و تورم می‌سوزد و هیچ آه هم از نهاد کسی بر نمی‌خیزد..؛»

  فایل پاورپوینت را از این‌جا دانلود کنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,